Zave

Zasada działania pompy ciepła

Pompy ciepła to powszechne systemy grzewcze, które działają w sposób przyjazny dla środowiska i dla portfela i są energooszczędne.

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo sprytna – pompy ciepła (powietrzna pompa ciepła, pompa ciepła powietrze-woda i gruntowa pompa ciepła) wykorzystują dostępną w naturze energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody użytkowej.

Dzięki słońcu wokół nas jest dużo energii cieplnej, która jest magazynowana w ziemi, wodzie lub powietrzu. Pompy ciepła wykorzystują do swojej pracy dokładnie tę energię cieplną, która istnieje w przyrodzie. Powietrzna pompy ciepła tak mało zanieczyszcza środowisko, że ​​można ją nazwać jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych.


Zasada działania powietrznej pompy ciepła


Pompy ciepła działają bardzo podobnie do lodówek – z tą różnicą, że w lodówce ciepło jest odprowadzane na zewnątrz, pompa ciepła transportuje energię cieplną do wewnątrz, wykorzystując do tego celu czynnik chłodniczy (ZaveEnergy oferuje pompy ciepła z przyjaznym dla środowiska czynnik chłodniczy R32).


Do gromadzenia energii cieplnej i wykorzystywania jej do grzania, pompa ciepła wymaga napędu. W tym celu urządzenie wykorzystuje energię elektryczną.

Zasada działania nowej powietrznej pompy ciepła jest na tyle ekonomiczna, że ilość energii elektrycznej wykorzystywanej do produkcji energii cieplnej może być nawet o 80% mniejsza niż w przypadku grzejników elektrycznych. Średni stosunek ciepła do energii elektrycznej charakteryzuje współczynnik wydajności (COP) powietrznej pompy ciepła.


Wartość COP pompy ciepła wynosi 3–5, co pokazuje, o ile więcej energii cieplnej urządzenie może wytworzyć przy użyciu 1 kWh energii elektrycznej. W przypadku pomp ciepła zawsze wskazywano na sprawność, dzięki której powietrzne pompy ciepła są ekonomiczne.

Im wyższa sprawność pompy ciepła, tym ekonomiczniej pracuje. Ekologiczna i energooszczędna zasada działania oznacza wielokrotną obniżkę kosztów ogrzewania.


Pompy ciepła powietrze-powietrze  są zaprojektowane tak, aby tylko ogrzewały pomieszczeniaZasada działania gruntowej pompy ciepła i pompy ciepła powietrze-woda różni się od tradycyjnych powietrznych pomp ciepła: za ich pomocą można ogrzewać pomieszczenia wewnętrzne, a także podgrzewać wodę użytkową.


Pompa ciepła powietrze-powietrze idealnie nadaje się jako dodatkowe źródło ogrzewania mieszkania lub domu drewnianego, pompa ciepła powietrze-woda i gruntowa to idealne rozwiązanie podstawowego urządzenia grzewczego dla większych gospodarstw domowych.


Zapytaj ekspertów z ZaveEnergy – chętnie wytłumaczą oni zasadę działania powietrznej pompy ciepła, doradzą przy wyborze najlepszej pompy ciepła i odpowiedzą na inne, często zadawane pytania.