Wszystkie wymienione powyżej rozwiązania grzewcze są przyjazne dla środowiska i charakteryzują się bardzo niskimi kosztami ogrzewania. Korzystanie z pomp ciepła pozwala zaoszczędzić do 80% konwencjonalnych kosztów ogrzewania opartego o paliwa kopalne.
Pompy ciepła to systemy grzewcze, które są wygodne w użyciu i przy czyszczeniu, a także nadają się do różnych typów budynków: domu prywatnego, budynku biurowego, domku letniskowego itp.
Systemy grzewcze przeznaczone do ogrzewania podstawowego
Urządzeniami grzewczymi nadającymi się do ogrzewania podstawowego są pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe pompy ciepła. Różnią si e one pompy ciepła powietrze-powietrze tym, że nadają się one do podstawowego ogrzewania budynku.
Oba systemy grzewcze zapewniają wygodne i niedrogie ogrzewanie w domach prywatnych, budynkach biurowych i innych domach.
Pompa ciepła powietrze-woda zbiera energię cieplną z powietrza na zewnątrz i poprzez wodę odprowadza ją do budynku. Energię cieplną można wykorzystać zarówno do ogrzewania, jak i do podgrzewania wody użytkowej.
Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje odnawialne źródła energii do wytwarzania energii cieplnej, co sprawia, że praca urządzenia jest przyjazna dla środowiska. Aby pompować ciepło, pompa ciepła musi wykorzystywać energię elektryczną, nawet jeśli jej udział jest niewielki: przy zużyciu około 1 kWh energii pompa ciepła może wytworzyć 3–5 kWh energii cieplnej. Wydajność czyli współczynnik COP powietrznej pompy ciepła zależy od modelu i sprawności urządzenia.
Geotermalna pompa ciepła to system grzewczy, który wykorzystuje energię geotermalną do wytwarzania ciepła: ciepło zmagazynowane w gruncie jest zbierane przez odpowiedni kolektor geotermalny, który jest zainstalowany w gruncie.
Średnia wydajność gruntowej pompy ciepła jest podobna do pompy ciepła powietrze-woda. Ogrzewanie geotermalne zapewnia ogrzewanie również przy niskich kosztach ogrzewania i długoterminową inwestycję w system ogrzewania domu.
Aby zainstalować gruntową pompę ciepła, potrzebujesz wolnej przestrzeni wokół budynku: do ogrzania powierzchni około 1 metra kwadratowego potrzeba 3,6 metra kwadratowego wolnej przestrzeni. Jeśli wokół budynku nie ma dużej przestrzeni, zaleca się zainstalowanie pompy ciepła powietrze-woda, która nie wymaga dużej powierzchni do instalacji.
Inne rozwiązania grzewcze
Oprócz gruntowej pompy ciepła i pompy ciepła powietrze-woda, w domach prywatnych, mieszkaniach i biurach istnieje również możliwość zainstalowania pompy ciepła powietrze-powietrze.
Jednak powietrzne pompy ciepła to rozwiązania grzewcze, które idealnie sprawdzają się tylko jako dodatkowe urządzenie grzewcze w budynku. Pompy ciepła powietrze-powietrze są powszechnie stosowane w budynkach opalanych drewnem, w których energia cieplna jest wytwarzana przez dwa różne urządzenia grzewcze.
Wszystkie pompy ciepła są przyjazne dla środowiska i portfela, również pompy ciepła powietrze-powietrze. Parametry techniczne charakteryzujące sprawność działania: wydajność i moc. Wybór urządzenia o odpowiedniej mocy i wydajności zależy od wielkości, izolacji termicznej, układu itp. budynku.
Pompa ciepła powietrze-powietrze nie działa zbyt wydajnie przy niskich temperaturach zewnętrznych, dlatego przy temperaturze -20 stopni wymagane jest dodatkowe źródło ciepła. Ponadto sama powietrzna pompa ciepła nie może ogrzać większego mieszkania, całego budynku biurowego czy prywatnego domu. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła odpowiedniej do północnego klimatu pomogą nasi eksperci, skonsultuj się ze specjalistą i znajdź odpowiednie urządzenie grzewcze do Twojego domu lub biura.
Wybór systemu grzewczego może początkowo wydawać się trudny, ale kontaktując się z naszymi ekspertami, uzyskasz pomoc przy wyborze odpowiedniego rozwiązania grzewczego dla Twojego domu lub biura. Systemy grzewcze KliimaMarket są sprzedawane w całej Polsce – skontaktuj się z nami, a znajdziemy najlepsze rozwiązanie!