Zave

Powietrzne pompy ciepła czyli urządzenia klimatyzacyjne i pompy ciepła powietrze-woda – cena powietrznej pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła są coraz bardziej popularnym urządzeniem grzewczym, odpowiednim do różnych typów budynków. Zainstalowanie i zakup powietrznej pompy ciepła może początkowo wydawać się dużym wydatkiem, ale w dłuższej perspektywie inwestycja się opłaci, ponieważ dzięki zastosowaniu powietrznej pompy ciepła można zaoszczędzić do 80% kosztów ogrzewania. O tym, o ile więcej ciepła uzyskuje się w porównaniu np. z grzejnikiem elektrycznym, świadczy sprawność SCOP dla powietrznej pompy ciepła oraz współczynnik COP dla rozwiązań ogrzewania podstawowego. Im wyższa liczba, tym skuteczniejsze rozwiązanie.

Cena powietrznej pompy ciepła – od czego zależy?


Istnieje kilka różnych typów pomp ciepła: tradycyjna pompa ciepła typu powietrze-powietrze, pompa ciepła typu powietrze-woda. Te z kolei są dalej podzielone na różne rozwiązania. Pompa ciepła typu powietrze-powietrze może być wyposażona w jedną lub więcej jednostek wewnętrznych. Ważny jest również cel użytkowania. Urządzenie używane do ogrzewania musi być dostosowane do naszego klimatu i pracować zimą przy mrozie -30 stopni.


Różnice w cenie wynikają już z rodzaju, mocy i wydajności, dodatkowych funkcji, a także zależą producenta pompy ciepła.


Cena powietrznej pompy ciepła wynosi od 400 do 2400 euro. W ofercie KliimaMarket można znaleźć kilka pomp ciepła typu powietrze-powietrze w przedziale cenowym od 400 do 500 €, które nadają się do ogrzewania budynku o powierzchni do około 50 metrów kwadratowych. Droższe powietrzne pompy ciepła, kosztujące ponad 1200 euro, są na ogół w stanie ogrzewać większe budynki (maksymalnie 220 metrów kwadratowych) i mają o wiele więcej dodatkowych funkcji, są też kilkakrotnie cichsze i wytwarzają mniej hałasu. Topowe urządzenia nie mają zauważalnego dla użytkownika cyklu rozmrażania. Jednostka wewnętrzna urządzenia pracuje bez przerwy i nie przełącza się od czasu do czasu w tryb rozmrażania.


Nie warto wybierać powietrznej pompy ciepła tylko ze względu na cenę – należy dobrać odpowiednią pompę ciepła w zależności od parametrów ogrzewanego budynku: izolacji cieplnej budynku, zapotrzebowania na ciepło, projektu wnętrz, dostępności innych źródeł ciepła itp. Cena powietrznej pompy ciepła nie powinna decydować o zakupie, właściwie dobrane urządzenie to dobra inwestycja z krótkim okresem zwrotu. Powietrzna pompa ciepła jest pomocniczym urządzeniem grzewczym i chłodzącym.


Cena, instalacja pompy ciepła powietrze-woda


Pompa ciepła powietrze-woda może być podstawowym systemem ogrzewania główne budynku. Pompa ciepła powietrze-woda pozyskuje ciepło zawarte w powietrzu na zewnątrz, ciepło to jest doprowadzane do budynku przez wodę. Można je wykorzystywać zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewania wody użytkowej.


Cena tego typu powietrznej pompy ciepła jest wyższa niż cena pomp ciepła powietrze-powietrze; KliimaMarket oferuje dobrej jakości, niedrogie pompy ciepła powietrze-woda w cenie od 3000 do 6490 euro.


Cena pompy ciepła powietrze-woda zależy od:

  • producenta urządzenia;
  • wskaźnika COP;
  • wielkości maksymalnej powierzchni grzewczej (od ok. 90 m2);
  • funkcji dodatkowych;
  • klasy energetycznej;
  • wielkości/obecności bojlera.


Oprócz kosztu urządzenia należy również wziąć pod uwagę, że instalacja pompy ciepła stanowi dodatkowy koszt. Cena instalacji zależy od nakładu pracy – średnią cenę instalacji ustala ekspert.


Cena, instalacja powietrznej pompy ciepła – KliimaMarket oferuje powietrzne pompy ciepła najlepszych producentów oraz profesjonalny montaż. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy odpowiednią pompę ciepła do Twojego domu czy biura.