Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje do produkcji energii cieplnej ciepło zmagazynowane w powietrzu zewnętrznym i przekazuje ją do pomieszczeń za pomocą wody. Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła utrzymuje koszty ogrzewania na niskim poziomie.
Jaką pompę ciepła powietrze-woda wybrać do swojego domu – zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty.
Porównanie pomp ciepła powietrze-woda – jak wybrać właściwą?
Porównanie różnych pomp ciepła powietrze-woda pomoże Ci znaleźć odpowiednią pompę ciepła do Twojego domu. Nasze porównanie pomp ciepła powietrze-woda obejmuje analizę mocy, ceny, sprawności i efektywności energetycznej różnych jednostek.
Moc – moc urządzenia należy dobrać do wielkości ogrzewanego pomieszczenia, izolacji cieplnej, odbiorców ciepła i wody. Moc grzewcza pomp ciepła powietrze-woda zaczyna się od około 3 kW i dochodzi do 9 kW. Urządzenie o mocy 3 kW jest idealne do ogrzania mniejszej przestrzeni: do 90 metrów kwadratowych, natomiast 9 kW może ogrzać do 300 metrów kwadratowych.
Cena – cena urządzenia zależy przede wszystkim od jego mocy i funkcji. Im mocniejsze urządzenie, tym wyższa cena. Ceny pomp ciepła powietrze-woda zaczynają się od około 15000 złotych i sięgają do 50000 złotych.
Wydajność (lub COP) – pokazuje, o ile więcej energii dostarcza pompa ciepła, niż jej zużywa do ogrzewania. Liczba COP wynosi w przypadku pomp około 3–5, co oznacza, że pompa ciepła może wyprodukować 3–5 razy więcej energii niż jej zużywa.
Efektywność energetyczna – efektywność energetyczną można sprawdzić na etykiecie energetycznej. Etykieta energetyczna A oznacza efektywność energetyczną, a do litery dodaje się +, aby lepiej określić zużycie energii. Im więcej etykiet +, tym bardziej energooszczędne urządzenie. W ofercie KliimaMarket znajdują się produkty oznaczone etykietą A+, A++ i A+++.
Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła powietrze- woda jest proste i ekonomiczne.
Ogrzewanie geotermalne czy powietrzno-wodne?
Ogrzewanie powietrzno-wodne oraz ogrzewanie domu za pomocą ogrzewania geotermalnego to idealny system ogrzewania podstawowego. Ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła wymaga zainstalowania kolektora gruntowego, co z kolei wymaga dużej ilości wolnej przestrzeni wokół budynku.
Jeśli musisz wybierać między pompą ciepła powietrze-woda a ogrzewaniem geotermalnym, z pewnością będziesz musiał podjąć decyzję w zależności od dostępności wolnej przestrzeni. Ogrzewanie geotermalne wymaga 3,6 metra kwadratowego wolnej przestrzeni na 1 metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Nie ma możliwości ogrzania domu za pomocą gruntowej pompy ciepła, jeśli wokół budynku nie ma wymaganej ilości powierzchni.
Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła oszczędza czas, pieniądze i przyrodę. Skontaktuj się z nami!