Zave

Konserwacja klimatyzatora i powietrznej pompy ciepła

Każde urządzenie wymaga regularnej konserwacji. Właściwa konserwacja zapewnia również wydajną pracę i wieloletnią trwałość klimatyzatorów i pomp ciepła. Regularna konserwacja klimatyzatorów i powietrznych pomp ciepła gwarantuje sprawność urządzenia! Wszystkie instalacje grzewcze należy serwisować przed i po rozpoczęciu okresu grzewczego.

Konserwacja urządzenia klimatyzacyjnego w domu


Konserwacja klimatyzatora i powietrznej pompy ciepła pozwala zachować ją w dobrym stanie. Urządzenie należy czyścić przed i po rozpoczęciu sezonu grzewczego i chłodniczego oraz w międzyczasie – jeśli klimatyzator czy powietrzna pompa ciepła jest regularnie używana byłoby idealnie co miesiąc czyścić urządzenie.


Konserwacja klimatyzatora i powietrznej pompy ciepła polega na regularnym czyszczeniu filtrów wewnętrznych, w których z czasem gromadzi się kurz i brud. Filtry znajdują się wewnątrz urządzenia; aby je wyjąć, należy otworzyć przednie drzwiczki, wyjąć filtry i wyczyścić je. W zależności od ilości kurzu należy do czyszczenia używać odkurzacza, ścierki do kurzu lub nawet bieżącej wody. Ważne jest, aby po czyszczeniu filtry zostały wysuszone i ponownie założone.


Konserwacji wymaga również jednostka zewnętrzna klimatyzatora i powietrznej pompy ciepła. Jesienią na jednostce zewnętrznej może gromadzić się dużo liści i gałązek, które utrudniają pracę urządzenia. Aby zapewnić czystość jednostki zewnętrznej, należy regularnie sprawdzać, czy nie ma w niej śmieci, i ew. usuwać je.


Aby zabezpieczyć urządzenie przed różnymi liśćmi, gałązkami itp., warto nad jednostką zewnętrzną zamontować odpowiedni daszek.


Zimą należy dbać, aby pod ednostką zewnętrzną klimatyzatora i powietrznej pompą ciepła nie tworzyła się duża ilość lodu. Konserwacja klimatyzatora i pompy ciepła polega także na usuwaniu większej ilości lodu spod urządzenia w okresie zimowym. Warto też zwrócić uwagę na ilość śniegu na urządzeniu. Jednostkę zewnętrzną należy oczyścić z ciężkiego śniegu, który zgromadził się na niej lub wokół niej.


Czyszczenie klimatyzatora i powietrznej pompy ciepła i konserwacja jest bardzo łatwa – przy przestrzeganiu wszystkich zaleceń nie powinno być żadnych szczególnych zmian w działaniu urządzenia. Jeśli jednak klimatyzator czy pompa ciepła nie działa prawidłowo, nadmiernie hałasuje lub w ogóle przestała działać, warto wezwać specjalistę. Serwis systemów grzewczo-chłodniczych, który wymaga większej interwencji, jest zawsze wykonywany przez specjalistów. Eksperci Zave oferują konserwację systemów grzewczo-chłodniczych. Konserwacja i jej koszt uzależnione są od złożoności problemu z montażem, a orientacyjna cena jest przygotowywana przez rzeczoznawcę na podstawie opisu problemu.